Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Lubartowie

Logo - Starostwo Powiatowe w Lubartowie

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
Petycje
Znak
KI-04/ORG
Data utworzenia
2018-06-25
Opis

 

 

KARTA INFORMACYJNA

PETYCJE

KI-04/ORG

Wydanie 04

z dnia 25.06.2018 r.

 

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

Formularz petycji – druk Nr F/KI-04/ORG

 

WAŻNE – WARTO WIEDZIEĆ!

Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.

  

O tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna.

 

Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędąca osobą prawną lub grupę tych podmiotów, zwaną dalej „podmiotem wnoszącym petycję”.

 

Adresatem petycji mogą być organy władzy publicznej, organizacje lub instytucje społeczne wykonujące zadania zlecone z zakresu administracji publicznej.

 

Petycja może być złożona w interesie:

1)      publicznym;

2)      podmiotu wnoszącego petycję;

3)      podmiotu trzeciego, za jego zgodą.

 

Petycja powinna zawierać:

1)      oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję;

2)      wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów,

3)      oznaczenie adresata petycji;

4)      wskazanie przedmiotu petycji.

 

 

Ponadto może zawierać  zgodę na ujawnienie na stronie internetowej Urzędu danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego w interesie którego jest składana.

Petycja w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszący, a jeżeli podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów - przez osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję.

Składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz powinna zawierać adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję.

 

Petycja składana w interesie podmiotu trzeciego powinna zawierać:

1)      imię i nazwisko albo nazwę;

2)      miejsce zamieszkania albo siedzibę;

3)      adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu.

 

Podmiot ten w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej wyraża zgodę na złożenie petycji w jego interesie. Zgoda jest dołączona do petycji.
W razie powstania jakichkolwiek wątpliwości co do tej zgody, adresat petycji może w terminie 30 dni od dnia złożenia petycji, zwrócić się do podmiotu, w interesie którego petycja jest składana, o jej potwierdzenie. Potwierdzenie zgody następuje w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 14 dni. Brak takiego potwierdzenia spowoduje nie rozpatrzenie petycji.

 

Corocznie, w terminie do dnia 30 czerwca, umieszcza się na stronie internetowej Urzędu zbiorczą informację o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim. Informacja  ta zawiera w szczególności dane dotyczące liczby, przedmiotu oraz sposobu załatwienia petycji.

 

Jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji do Urzędu wpływają dalsze petycje dotyczące tej samej sprawy, podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji (petycja wielokrotna). W takim przypadku na stronie internetowej Urzędu wyznacza się okres oczekiwania na dalsze petycje nie dłuższy niż 2 miesiące, licząc od dnia ogłoszenia.

 

Podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji może pozostawić bez rozpatrzenia petycję złożoną w sprawie, która była przedmiotem petycji już rozpatrzonej, jeżeli w petycji nie powołano się na nowe fakty i dowody nieznane podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia petycji. W takim przypadku podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji niezwłocznie informuje podmiot wnoszący petycję o pozostawieniu jej bez rozpatrzenia i poprzednim sposobie załatwienia petycji.

 

Petycje niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania.

 

OPŁATY:

Brak

 

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTU:

Sekretariat Starostwa Powiatowego w Lubartowie

ul. Słowackiego 8, 21-100 Lubartów

I piętro, pokój  Nr 102, poniedziałek – piątek w godzinach 7.30 – 15.30

e-mail: starostwo@powiatlubartowski.pl

elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP

 

KOMÓRKA/WYDZIAŁ ODPOWIEDZIALNY

Wydział Organizacyjno-Administracyjny

I piętro, pokój Nr 108

tel. 81 854 28 45

 

SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej złożenia.

W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji uniemożliwiających jej rozpatrzenie we wspomnianym terminie, ulega on przedłużeniu, nie dłużej jednak niż o kolejne 3 miesiące. Podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

TRYB ODWOŁAWCZY:

Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi, nie przysługuje również od niego odwołanie.

 

PODSTAWA PRAWNA:

Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870)

Załączniki
rtf pobrano: 15 razy
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Baran Bożena
Dodano do BIP dnia: 2015-12-07 10:39:09